29.5.2021, abcHistory.cz: HOMEPopularizace vědyTotalitní represe

Spisovatel a Sudety

Historik Eduard Burget z Ústavu pro českou literaturu AV ČR a publicista Josef Hora připomněli v uplynulých dnech svými příspěvky v rozhlase, televizi a na zpravodajských portálech zajímavou osobnost, jakou bezesporu byl Max von der Grün., spisovatel s pozoruhodným vztahem k České republice.

Grün patřil k autorům popisujícím německý hospodářský zázrak pohledem dělníků, kteří byli na pomyslné ‚základně pyramidy', dělníků. Svého času se jeho knížky těšily takovému zájmu, že je prý četly tak rozdílné osobnosti, jako Konrad Adenauer a Walter Ulbricht. Co je na nich tak zajímavého? Na to se v rozhlasovém pořadu Portréty pokusil odpovědět historik Eduard Burget.

Spisovatel Max von der Grün a Sudety

Několik samostatných článků připravil ke Grünovu výročí publicista Josef Hora. Pojal je jako retrospektivní, ale zároveň důležitou nadčasovou vzpomínku.

román z českého pohraničí


       » VÝHODNÝ NÁKUP – KOUPIT NYNÍ


Grünův román zůstává nadále aktuální

Bystrý čtenář dnes rychle zjistí, že i po téměř padesáti letech, které uplynuly od prvního německého vydání, neztrácí von der Grünův text nic ze své aktuálnosti. Ať už budeme v románu hledat paralely k obtížnostem morálního zakotvení pro dnešního člověka, nebo si budeme všímat rostoucího vlivu nadnárodních korporací na události ve světě, prakticky každý čtenář se může v některé z postav Grünova románu Dva dopisy Pospischielovi nějakým způsobem najít.
›› Zpět

Nahoru