1.5.2020, abcHistory.cz: HOMEAktuální kauzy

Jaroslav Foglar a Mirek Dušín

Dne 7. května 1945 byl v pražské Libni zákeřně zavražděn šestnáctiletý Francek Himl, přezdívaný Lord, člen Klubu českých turistů a chlapec po válce vydávaný za Foglarův inspirační zdroj pro bájného Mirka Dušína. Pravda je taková, že Francek měl krásnou rytířskou povahu, stejně jako románový hrdina Rychlých šípů. Foglar ho ale vůbec neznal. Františka Himla objevil Vladimír Stárka, zvaný Wabi, který byl také autorem prakticky všech jeho dnes známých fotografií.

Zpráva pražského policejního ředitelství, vydaná dne 16. června 1945, uvádí základní kostru událostí, při kterých zfanatizování esesáci v ataku končící války v oblasti Kobylis a Libně drancovali domy a vraždili civilisty:

„Dne 7. května t.r. [1945] asi v 9. hod. vnikli esesmani do krytu v domě čp. 1232 v Libni, Kirchmayerova ulice [dnešní Zenklova ulice, č. 1232/181], prohledali všechny muže a poručili jim, aby běželi přes ulici, při čemž do nich zahájili palbu. Takto zavražděni byli: Tomáš Juraš, bytem v Libni, Na Štírce 92, Ing. Josef Hampl, František Himl st., František Himl ml., a Jiří Horák, všichni bytem ve shora uvedeném domě /čp. 1252/. Zraněni byli Ladislav Počta a Alois Chmela, bytem v témže domě. Dům pak byl celý vydrancován. Svědky případu jsou: Alois Chmela, Ladislav Počta, Štěpánka Horáková, všichni bytem v Praze VIII., Kirchmayerova 1232.“

Některé podrobnosti o Franckovi Himlovi a kontext dobových událostí si přečtěte v publikacích:Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě

Pamětní deska obětem druhé světové války z řad učitelů, studentů a abiturientů, umístěná ve vestibulu Druhé státní průmyslové školy strojnické v Praze na Smíchově, v Preslově ulici, kde se František učil jemným mechanikem.

Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě

Na Wabiho ilustrační fotografii v časopisu Správný kluk, 1944 (chlapec vpravo).

Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě

Tento Lordův portrét od Wabiho Stárce se objevil na titulní stránce časopisu Vpřed po osvobození, kdy už Francek nežil.
›› Zpět

Nahoru