Historie na internetu
  

abcHistory.czVálečné konflikty › Třicetiletá válka (1618–1648)

Třicetiletá válka (1618–1648)


Příčiny a průběh třicetileté války

Třicetiletá válka byl evropský ozbrojený konflikt, známý především jako vyvrcholení sporů mezi římskokatolickou církví a zastánci vyznání, která vznikla po reformaci v 16. století, tedy kalvinismem a luteránstvím. Neméně důležitou příčinou války byl také boj evropských zemí o politickou nadvládu.
www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (nebo také Vojtěch Václav Eusebius z Valdštejna), zkráceně též Valdštejn, v zahraniční literatuře také Wallenstein nebo Waldstein) (1583–1634) byl vedle Jana Tserclaese Tillyho nejvyšším velitelem císařských vojsk během třicetileté války. Bojoval na straně císaře a Katolické ligy proti Protestantské unii, později upadl v nemilost a byl císařskými důstojníky úkladně zavražděn. V Česku po celá staletí všeobecně chápán jako zrádce a záporná osobnost dějin. V nedávné době překvapivě omlouván až oslavován.


www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Poslední biskup Jednoty bratrské, moravský teolog, filosof, pedagog a spisovatel. Život a dílo v komentářích odborníků.


www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Rok konce třicetileté války a Švédů v Praze a v českých zemích.


  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Díl věnovaný krvavému ukončení České války a popravě vůdců stavovského povstání. Česky.

  www.valka.cz

Sekce stránek specializovaného serveru Válka.cz. Anatomie války, která v určitém smyslu začala a skončila na českém území. Česko-falcká válka, Dánská válka, Švédská válka, Švédsko-francouzská válka, Konec třicetileté války - mír vestfálský, Průběh třicetileté války v českých zemích, Výzbroj v 17.století, Kořeny a následky konfliktu. Česky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku