Historie na internetu
  

abcHistory.czVálečné konflikty › Prusko-rakouská válka (1866)

Prusko-rakouská válka (1866)


Krvavý konflikt roku 1866

Válka mezi Pruským královstvím, Italským královstvím a jejich spojenci na straně jedné a Rakouským císařstvím a jeho spojenci na straně druhé. Vítězství Pruska nad Rakouským císařstvím vedlo ke vzniku Rakouska-Uherska. Za hranicemi měla válka vliv na sjednocení Německa v roce 1871. V Česku je válka nejčastěji zmiňována v souvislosti s bitvou u Hradce Králové (též známá jako bitva na Chlumu či bitva u Sadové), což byla rozhodující srážka prusko-rakouské války (3. července 1866).
  www.horice.org

Sekce oficiálních stránek města. Historie města (osídlení Hořicka, novověk, bitva na Chlumu neboli bitva u Sadové, rozmach kamenictví v období baroka), Tradice města (kamenictví, Kofránkovy hořické trubičky, husitská tradice v Hořicích). Česky.

  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Anatomie prusko-rakouské války v souvislostech. Česky.

  www.chlum1866.cz

Oficiální prezentace Památníku, jehož zřizovatelem je Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Vyvýšenina Chlum se nalézá severozápadně od Hradce Králové; dne 3. července 1866 zde byla svedena krvavá bitva (zvaná také jako bitva u Hradce nebo bitva u Sadové), která byla součástí prusko-rakouské války. V centrálním prostoru bojiště bylo v roce 1936 vybudováno válečné muzeum, které v současnosti představuje ve své expozici výzbroj a výstroj všech armád zúčastněných v této druhé největší vojenské bitvě 19. století. Základní informace pro návštěvníky, kalendář akcí, fotografie, mapa bojiště, informace o válce (příčiny, bitva u Trutnova, bitva u Náchoda, bitva u České Skalice, bitva u Hradce Králové, vítězství Prusů u Jičína), pomníky a památníky v oblasti bojiště. Organizace a síla rakouské armády; organizace a síla pruské armády; výzbroj a výstroj; bibliografie. Česky.

  www.trutnov.cz

Internetová prezentace na oficiálních stránkách města Trutnov. Web byl zveřejněn k 135. výročí bitvy u Trutnova, která se odehrála dne 27. 6. 1866. Základní historické údaje k bitvě, prusko-rakouská válka (celkový pohled), rozsáhlá galerie obrazového materiálu. Historická fakta, válečná statistika, výstroj a výzbroj. Česky, anglicky, německy.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku