Historie na internetu
  

abcHistory.czUmění › Dětské hračky

Vývoj hraček a dětských her


Jak si děti hrály v minulosti, jak si hrají dnes

Hračka je předmět ke hře dětí, ale občas i dospělých. Slouží k upoutání pozornosti dítětě, jeho zabavení, či případně k rozvíjení jeho motorických a psychických schopností. Hračky existují již po tisíce let.

cover knihy

Existoval skutečně Jan Tleskač? A kdo jako první na světě sestrojil létající kolo? Kdo vyrobil ježka v kleci a kde se Jaroslav Foglar inspiroval při psaní svých stínadelských románů? – To jsou otázky tradované už několik desetiletí. Dostali jste na ně ale někdy uspokojivou a ucelenou odpověď? Nyní ji možná máte na dosah ruky. Kniha, která vyšla na konci roku 2010, obsahuje řadu málo známých, nebo zcela neznámých technických, ale čtivých informací a velké množství fotografií. Inspirační zdroje Jaroslava Foglara, vliv jeho díla na pozdější generace, stopy jež končí v budoucnosti... Další informace najdete na webu Vontove.org.

Mnoho se spekulovalo o tom, kdo byli předobrazy Rychlých šípů, Vojtěcha Vonta, Jana Tleskače a dalších hrdinů. Něco je obecně známo. Něco bylo publikováno v běžně nedostupném tisku. Něco zůstává utajeno. Kniha Mýtus zvaný Stínadla shrnuje vše doposud známé a podstatné. Současně s tím přidává i další důležité informace.


  www.comicsdb.cz

Komiksy / Obrázkové příběhy s bublinou - postupně doplňovaná online databáze. Databáze komiksů vydaných na území Československa a České republiky. Čtyřlístek (Fifinka, Pinďa, Bobík, Myšpulín), Kačer Donald, Rychlé šípy, ABC speciál, Peruánský deník, Modrá rokle, Ztracený kamarád, Dobrodružství Luthera Arkwrighta, Alois Nebel, Kocour Vavřinec, Lips Tullian, Asterix, Modrá pětka, Zelený Raoul, Záhada hlavolamu, Ilustrované sešity, Strážci, Yakari, Tajemství žlutých skal, Chata v jezerní kotlině, Velká kniha komiksů, Kometa a další.Popis každého sešitu, obsah, fotografie, titulní strany, vydavatel, autor, rok vydání, bibliogragfie. Česky.

  www.blisty.cz

Rozhovor s Vlastislavem Tomanem na stránkách internetového deníku Britské listy. Vlastislav Toman (*1929) byl přes třicet let šéfredaktorem časopisu „ABC mladých techniků a přírodovědců“ (tzv. Ábíčko). Dokázal z něj vybudovat časopis, jehož přílohy, vystřihovánky a komiksy se staly legendou. Letos vydal paměti s názvem „Můj život s ABC“. Rozhovor o Ábíčku, o fenoménu Jaroslav Foglar, o komunistické straně a o dnešních časopisech pro mládež. Česky.

Po zveřejnění rozhovoru následovala ještě polemika Jana Paula, na níž reagoval V. Toman.

  www.ompv.cz

Oficiální stránky muzea se sídlem Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Aktuality, přehled sbírek (historicko-etnografická sbírka - nábytek, zbraně, numismatika, cechovní předměty, oděvy, prapory, oděvy, uniformy, vybavení venkovských domácností z přelomu 19. a 20. století, přírodopisná sbírka a další), archiv muzea, studovna, výroční zprávy. Expozice: Brandýsko v proměnách času; Památník Josefa Lady - Hrusice (Josef Lada, Alena Ladová); zřícenina hradu Jenštejn; Staroboleslavská brána (Obraz dějin v archeologikých a historických pramenech); Brandýská katovna. Česky.

  www.obec-hrusice.cz

Internetová prezentace rodné obce malíře Josefa Lady. Základní informace a aktuality ze současného života obce; turistické informace; zajímavosti; historie obce; Josef Lada - život a dílo (informace z Ladova života vážící se k jeho tvorbě; Alena Ladová - dílo; Ladův archiv; Braňte knihu!). Česky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku

  www.puppets.cz

Oficiální stránky muzea se sídlem v Chrudimi. Muzeum dokumentuje především historii a současnost českého loutkového divadla, ale i loutkářské umění na celém světě. Základní informace pro návštěvníky, historie muzea, stálé expozice (tradiční české loutkové divadlo, rodinné loutkové divadlo, zahraniční loutky, luminiscenční divadlo), fotogalerie, videosekvence, kalendář akcí, výroční zprávy. Česky, anglicky, německy, francouzsky, italsky, holandsky.

  chrz.wz.cz

Neoficiální stránky historie Čtyřlístku - specifického českého dětského komiksu vydávaného od roku 1969. Příběhy čtyř zvířecích přátel (Fifinka, Pinďa, Bobík, Myšpulín) se v normalizačním Československu rychle staly fenoménem a vyhledávaným burzovním artiklem a to i přes tehdy vysokou cenu sedmi korun československých. Vznik a historie výroby časopisu; katalog jednotlivých svazků, speciálních vydání a knih; obrázky ze žvýkaček BAJO; soupis krátkých příběhů a dalších vydání. Rozhovory s autory příběhů, analýzy aj. (Semtamťuk, Alenka a Vašek; Kocour Vavřinec; Ježek František; Za 3 rány kolem světa; Bambas a Kryšpín; Komisař Drábek; Sherlock Holmes; Střapeček a Metlička aj. Česky.

  www.zamek-horovice.cz

Oficiální stránky památky. Základní informace pro návštěvníky, aktuality. Prohlídkové trasy: Zámecké interiéry (pánové z Vrbna, Rudolf z Vrbna, Eugen z Vrbna, hudební salón, Karel Würbs – malby); Hry a hračky malých aristokratů (kolekce z období od 17. do poloviny 20. století); Galerie umělecké litiny; Expozice hracích strojků a hudebních automatů; Brdské lesy (Brdy) – Pověsti a bytosti. Historie zámku (Žirotínové z Hořovic, Plichta a Ježek ze Žirotína aj.). Restaurování. Česky, anglický, německy.

  www2.webpark.cz

Prezentace soukromého muzea umístěného v totožné budově s regionálním muzeem Benátecka. Sbírka z let 1860-1945. V muzeu jsou hračky české a německé, ale i z dalších zemí (Japonsko, Čína, Francie i USA). K vidění jsou zde panenky všech druhů i velikostí z let 1860-1945, pokojíčky a krámky pro panenky a velká sbírka dětských šicích strojků. Vystaveny jsou stará dřevěná i plechová auta, koňská spřežení či různá pravěká zvířata na klíček. Česky, anglicky.