Historie na internetu
  

Rešerše: abcHistory.czSudety › Východní Sudety

Jesenicko, Opavsko, Hlučínsko, TěšínskoAktuální předpověď počasí pro ČR | Meteopress

Počasí dnes    Počasí zítra    Počasí pozítří


www.schoenhengstgau.de

Stránky vysídlenců, zaměřené na bývalý německý jazykový ostrov na hranicích Čech a Moravy, na území dnešních okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí a Šumperk. Centrem Hřebečska byla moravská města Moravská Třebová (Mährisch Trübau) a Svitavy (Zwittau). Základní informace o německém osídlení před rokem 1945 (lidé, jakyz, kultura, historie, mapa), informace o městech Němci osídleného Hřebečska (Brüsau, Hohenstadt, Landskron, Mährisch-Trübau, Mährisch-Trübau, Müglitz, Zwittau), historie sudetských území. Německy.


www.bruntal.net

Tématická rubrika internetového zpravodajského serveru Bruntal.net. Z obsahu: Češi ze Sudet ve Wehrmachtu; Mnichovská dohoda a včlenění území Sudet do Německé říše; Mýty v česko-německých vztazích; Rok 1945 na Hřebečsku; Šlonzáci a Volkslista a jiné. Eseje, úvahy, názory. Česky.

www.bruntal.net

Tématická rubrika internetového zpravodajského serveru Bruntal.net. Z obsahu: K otázce vysídlení občanů ČSR ze Sudet, Těšínska, Podkarpatské Rusi a Slovenské republiky v letech 1938/1939; Otázka odškodnění příslušníků německé menšiny v ČR a jiné. Eseje, úvahy, názory. Česky.

www.ms-pamatky.cz

Sekce odborných stránek Umělecké památky Moravy a Slezska. Území okresů Olomouckého a Moravskoslezského kraje a okresu Vsetín ze Zlínského kraje (tj. historický místopis okresů Bruntál, Frýdek-Místek, Jeseník, Karviná, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Prostějov, Přerov, Šumperk, Vsetín). Informace k jednotlivým obcím, vyhledávání, použitá literatura. Česky.

www.zwittau.de

Privátní stránky s obsáhlým materiálem zaměřeným na život německého obyvatelstva ve městě Svitavy a na historii města obecně; historie obcí na Svitavsku, bibliografie, aktuality, historické fotografie, mapy, zajímavosti, online puzzle historických pohlednic města. Německy.

www.dolnyslask.org

Oficiální polské stránky turistického regionu Dolní Slezsko, včetně polské strany Sudet a Krkonoš. Základní informace o regionu, orientační senzitivní mapa, turistické tipy, kalendář akcí nabídka služeb. Odkazy na internetové stránky s podobným zaměřením. Polsky.

  www.upol.cz

Elektronická verze diplomové práce na stránkách Katedry geografie, Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Studie a mapové přílohy. Česky, summary anglicky.

sudeten.bizland.com

Soukromé stránky specializované na poštovní minulost německého pohraničí Čech a Moravy v letech 1938-1945. Základní historické informace, reprodukce dobových pohlednic, prozatímní známky, poštovní cenzura, komerční nabídky pro sběratele. Anglicky.

www.zmizelesudety.cz

Oficiální internetové stránky stejnojmenné výstavy. Projekt zaměřený na dokumentaci česko-německých Sudet. Technické parametry výstavy, vernisáže, kalendář akcí. Srovnávací studie minulosti a současnosti vybraných lokalit, mapky, novinky, fotovýlety, turistické tipy, odkazy na další související stránky.

www.libavsko.cz

Prezentace privátního badatelského projektu sledujícího vznik a vývoj vojenského prostoru Libavá a s tím spojený zánik českých obcí v daném prostoru. Vojenský prostor Libavá: Mapa obcí, historie, fotografie a texty zaniklých obcí. Česky.

www.ecn.cz

Sekce oficiálních stránek Hnutí DUHA Jeseníky. Zaniklá obec Pelhřimovy; Projekt záchrany kostela sv. Jiří v Pelhřimovech; Dějiny kostela sv. Jiří v Pelhřimovech; Stavebně-historický průzkum; Archeologický průzkum z roce 1983; Články, fotografie, bibliografie. Česky.

www.sudety.net.pl

Turistický portál pro návštěvu poské strany Sudet. Zajímavosti, přírodní krásy, historické zajímavosti a pamětihodnosti. Pohoří Sudety; Sudety západní, střední a východní. Polsky.

www.deutsche-kaiserreich.de

Sekce stránek privátního projektu mapujícího historii Německé říše, část Slezsko, resp. Dolní Slezsko. Podrobná chronologie, historické souvislosti, přehled německých území, panovnické dynastie, dobové fotografie, historické mapy, dobové dokumenty. Německy.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku