Historie na internetu
  

abcHistory.czHumanitní vědy › Pacifismus, antimilitarismus, odpírači vojenské služby

Pacifismus, antimilitarismus, odpírači vojny


Mírové a mírotvorné aktivity skupin či jednotlivců

Pacifismus (z lat. pacificus, smiřující, od pacem facere, zjednat mír) je postoj, který odmítá válku a násilí; je přesvědčen o možnosti mírumilovného řešení mezinárodních sporů za každých podmínek a okolností. Lidé označováni jako pacifisté agitují proti jakékoli (i osvobozenecké) válce. Dojde-li ke konfliktu, většina pacifistů se nakonec do doje zapojí. V tom se liší od odpíračů vojny. Odpírání vojenské služby je termín používaný na vědomé odmítání vojenské služby z důvodu svědomí a z důvodů mravních. Mezinárodně je pro odpírače používán termín Conscientious Objectors.

Podrubrika obsahuje odkazy na různé případy odpíračů, kteří byli při svém odmítání vojny motivováni spíše eticko-sekulárními důvody. Další odpíračské případy hledejte v r rubrikách Neoprotestantismus, Deismus, případně i v dalších zařazených v rubrice Náboženství.
kniha Přemysl Pitter

Recenze knihy: Pavel Kosatík: Sám proti zlu. Život Přemysla Pittra (1895–1976). Paseka, Praha – Litomyšl 2009.

Číst celý článek ... ››


cover knihy

Tak se jmenuje nová kniha, která obsahuje doposud neznámé texty, jejichž autorem, nebo adresátem byl spisovatel Karel Čapek. Po sedmdesáti letech od jeho smrti máte možnost si poprvé nyní přečíst některé čapkovské dokumenty o odpírání vojenské služby.

Jde o hluboké lidské příběhy, které poutavě dokumentují názorový vývoj Karla Čapka na záležitosti svědomí, náboženství, zednářství, pacifismus a občanské odpovědnosti.


www.KarelCapek.org

Projekt, který 70 po smrti spisovatele Karla Čapka zpřístupňuje některé doposud neznámé čapkovské texty. Prvním výrazným výstupem projektu bylo v roce 2009 zveřejnění souborné korespondence, kterou s Karlem Čapkem vedl brněnský advokát Jindřich Groag, dále také několik pacifistů nebo odpíračů vojenské služby a rovněž Kancelář prezidenta republiky. Před rokem 2009 bylo známo jen několik jednotlivin z této korespondence. Většinu nově publikovaných se podařilo v rámci projektu KarelCapek.org – Neznámé čapkovské texty dohledat v archivech a dobové literatuře. V současnosti jsou v rámci projektu k tisku připravovány další neznámé písemnosti.


neznámé texty Karla Čapka

Recenze knihy: Vojáku Vladimíre.... Karel Čapek, Jindřich Groag a odpírači vojenské služby z důvodu svědomí. Sestavil, úvodní studii a k vydání připravil nakladatel. NZB, Praha 2009, 234 s.

Číst celý článek ... ››


  www.csaf.cz

  Odborná studie publikovaná na internetových stránkách anarchistické revue Existence (2002, č. 13). Militarismus a autorita; militarismus a společnost; anarchisté a antimilitarismus; anarchismus a násilí; buržoazní pacifismus; anarcho-pacifismus; obrana proti násilí a revoluce; limity anarchismu a antimilitarismu. Česky.

  www.csaf.cz

  Odborná studie publikovaná na internetových stránkách anarchistické revue Existence (2002, č. 13). Základní informace o relevantní literatuře; počátky antimilitarismu v Čechách; ohlasy rusko-japonské války a další aktivity českého antimilitarismu; velký proces s antimilitaristy (1907–1910); antimilitaristé za první světové války; antimilitarismus obecně. - tentýž text v HTML na stránkách odpor.wz.cz. Česky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku

  odpor.wz.cz

Antimilitarismus, pacifismus, anarchismus - články a studie k historii těchto hnutí, jejich srovnání, odlišnosti a současný vývoj. George Orwell: Hold Katalánsku (zážitky ze španělské války a její dosti přesné zhodnocení); Z dějin českého antimilitarismu; B. Morris: Úpadek a pád První internacionály; S. Stepňak: Revoluční hnutí v Rusku 1871–1881; Španělská občanská válka (obsáhlá dějepisná práce o španělské občanské válce); Stručná historie českého anarchistického hnutí; Anarchistické hnutí v Japonsku; Historie chilského anarchistického hnutí; Petr Aršinov: Machnovščina a anarchismus (historie Machnovského hnutí na Ukrajině); Španělsko 1931–1939; Tradice oslav 1. Máje. Česky.