Historie na internetu
  

abcHistory.czTechnika, průmysl › Osobnosti technických oborů

Významné osobnosti technických oborů

cover knihy

Existoval skutečně Jan Tleskač? A kdo jako první na světě sestrojil létající kolo? Kdo vyrobil ježka v kleci a kde se Jaroslav Foglar inspiroval při psaní svých stínadelských románů? – To jsou otázky tradované už několik desetiletí. Dostali jste na ně ale někdy uspokojivou a ucelenou odpověď? Nyní ji možná máte na dosah ruky. Kniha, která vyšla na konci roku 2010, obsahuje řadu málo známých, nebo zcela neznámých technických, ale čtivých informací a velké množství fotografií. Inspirační zdroje Jaroslava Foglara, vliv jeho díla na pozdější generace, stopy jež končí v budoucnosti... Další informace najdete na webu Vontove.org.

Mnoho se spekulovalo o tom, kdo byli předobrazy Rychlých šípů, Vojtěcha Vonta, Jana Tleskače a dalších hrdinů. Něco je obecně známo. Něco bylo publikováno v běžně nedostupném tisku. Něco zůstává utajeno. Kniha Mýtus zvaný Stínadla shrnuje vše doposud známé a podstatné. Současně s tím přidává i další důležité informace.


  www.idnes.cz

Seriál článků vycházejících na stránkách interntového deníku iDnes.cz. Z jednotlivých dílů: Co bylo před Sputnikem; Družice zjistily, že vesmír je radioaktivní; První byl Gagarin; Kosmonautika zmenšila zeměkouli; Světové počasí hlídáme z kosmu téměř 50 let; Chytré automaty proklestily cestu člověka na Měsíc; První ztracené životy. Česky.

  www.moser-glass.com

Oficiální stránky společnosti Moser. Historie světově proslulé firmy založené v polovině 19. století, Ludwig Moser, sklářské hutě, historický a umělecký vývoj (časová přímka). Sklářské muzeum (Karlovy Vary): historické exponáty, sklářské nářadí, medaile, dekrety a jiné historické písemnosti, fotografie, ukázky vzorkovnic, katalogy, historické propagační materiály. Část výstavní expozice je věnována dodávkám sklárny pro panovníky a významné osobnosti. Česky, anglicky.

  www.iliteratura.cz

Recenze knihy "Svět porozumí - Příběh krále bot Jana Antonína Bati" vydané česky roku 2004. Kniha mapuje v naší zemi nepříliš známou část historie Baťových obuvnických závodů. Životopis Jana Antonína Bati, nevlastního syna prvorepublikového podnikatele Tomáše Bati, který původně dle práva velmi úspěšně pokračoval ve šlépějích svého nevlastního otce. Po druhé světové válce však složitým způsobem o značnou část majetku přišel.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku

www.bata.cz

Sekce oficiálních stránek Bata Shoe Organization. Základní informace o historii tradiční české obuvnické značky, kterou v období rakouského Předlitavska a pozdější První republiky vybudovali Tomáš, Anna a Antonín Baťovi. Oficiální „firemní“ verze vývoje značky po roce 1932 k dnešnímu převážně obchodnímu a nevýrobnímu řetězci. Klíčová úloha Jana Bati, nevlastního syna Tomáše Bati zde není nijak zohledněna. Česky.

  www.cvut.cz

Učitelské stránky dr. Martiny Bečvářové z Českého vysokého učení technického. Historie matematiky (linerární algebra, česká matematika, matematika na našem území v 19. století), dějiny matematiky na FD ČVUT, mezinárodní konference historie matematiky, historie technického školství, příklady z algebry apod. Curicullum Vitae dr. Bečvářové.

  www.alanturing.net

Elektronický archiv dokumentů spojených s činností Alana Turinga vybudovaný novozélandskou Canterburyho Univerzitou a americkou Univerzitou v San Franciscu. Turing (1912-1954) byl britský matematik a průkopník umělé inteligence. Svými pracemi neobyčejně přispěl k rozvoji výpočetní techniky. K jeho nesmrtelnému odkazu patří i nezpochybnitelný podíl na rozluštění stroje Enigma, jednoho z nejslavnějších šifrovacích přístroje, pomocí něhož nepřátelská admiralita komunikovala s německými ponorkami. Později, již po jeho smrti, bylo napsáno, že Turingova práce na analýze tajných kódů během druhé světové války byla nejdůležitějším příspěvkem jednotlivce k vítězství Spojenců. Po válce se naplno věnoval rozvíjející se počítačové vědě. Anglicky.