Historie na internetu
  

Rešerše: abcHistory.czabcTuristiky.czKraje a obce ČR › Moravskoslezský kraj

Předpověď počasí pro ČR | Meteopress

Počasí dnes    Počasí zítra    Počasí pozítří


www.archives.cz

Sekce stránek Zemského archivu v Opavě, respektive SOkA Frýdek-Místek. Plné znění sborníků a dalších publikací archivu. Česky.

www.bruntal.net

Tématická rubrika internetového zpravodajského serveru Bruntal.net. Eseje, úvahy, názory vztahující se k historickým událostem v regionu. Česky.

www.stramberk.cz

Oficiální stránky města. Základní informace pro občany a turisty. Historie města, památky (hrad Štramberk, Chata MUDr. Adolfa Hrstky – dříve Rašínova aj.), zajímavosti města a okolí, významné osobnosti (spisovatel Zdeněk Bár, jazykovědec Adolf Kellner, folklorista Cyril Hykel), turistické informace (Lašská naučná stezka Štramberkem, kalendář akcí). Česky, anglicky, německy, polsky.

www.zenklava.cz

Sekce stránek obce Ženklava v podhůří Radhošťských Beskyd. Historie obce. Nejstarší dějiny, správní vývoj, škola, církevní správa, spolky, hospodářství, doprava, řemesla, památky, seznam literatury a pramenů. Přes menu je možné vstoupit do dalších částí webu. Česky.

www.ms-pamatky.cz

Sekce odborných stránek Umělecké památky Moravy a Slezska. Území okresů Olomouckého a Moravskoslezského kraje a okresu Vsetín ze Zlínského kraje (tj. historický místopis okresů Bruntál, Frýdek-Místek, Jeseník, Karviná, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Prostějov, Přerov, Šumperk, Vsetín). Informace k jednotlivým obcím, vyhledávání, použitá literatura. Česky.

www.kr-moravskoslezsky.cz

Sekce oficiálních stránek krajského úřadu. Historie, památky, turistické zajímavosti, příroda hrady, zámky, zajímavá a památná místa, města, chráněné oblasti, zoo, příroda, technické památky. Přes menu lze vstoupit do další částí webu. Česky.

www.sudety.it.pl

Oficiální polské stránky turistického regionu Dolní Slezsko, včetně polské strany Sudet a Krkonoš. Základní informace o regionu, orientační senzitivní mapa, turistické tipy, kalendář akcí nabídka služeb. Odkazy na internetové stránky s podobným zaměřením. Polsky, anglicky, německy, česky.

www.muzeum-sumperk.cz

Plné znění vybraných studií publikovaných ve sborníku v letech 1957–1969. Sekce stránek Muzea v Šumperku. Regionální studie vážící se mimo jiné k námětům: Bible Benátská, Vynášení smrti na Severní Moravě, První manšestr, resp. manšestrová manufaktura v Šumperku, Lidová píseň Severní Moravy, Počátky hladomoru na Jesenicku v letech 1844-1849, Počátky socialistických přeměn vesnice na severní Moravě, Počátky osidlování severní Moravy v roce 1945, Čarodějnický děkan Kryštof Alois Lautner, Banderovci na severní Moravě a na Rýmařovsku, Účast sovětských zajatců v odboji na severní Moravě, Hrad Kolštejn (Branná) a jeho majitelé, Vystěhovalectví z Jesenicka do Ameriky v polovici 19. století a jiné. Česky.

www.rosicko-oslavansko.cz

Oficiální stránky Spolku pro zachování hornických tradic a připomenutí více jak 240 let historie černouhelné pánve. Základní informace o spolku, historie revíru, přehled dolů, historická elektrárna Ostrava, vlastivědné články, budování muzejní výstavy hornictví a energetiky, aktuality. Česky.

www.bolatice.cz

Sekce oficiálního informačního serveru obce Bolatice. Historické informace o obci Bolatice, výpisy z různých kronik a starých novin, bolatický znak (historie vzniku znaku, praporu, symbolika), historické osobnosti (Kristián Bohumír Hirschmentzel, August Scholtis), historie kolektivizace zemědělství (magisterská práce), Muzeum historických pohlednic Hlučínska (Dolní Benešov). Přes menu je možné vstoupit do ostatních sekcí stránek obecního úřadu. Česky, anglicky, německy.

bridlicna.wz.cz

Soukromé stránky. Základní informace k historii města ležícího v okrese Bruntál nedaleko hradu Sovinec. Nejstarší místopisné památky, období kolonizace, Sovinecké panství, germanizace, husitské hnutí v oblasti, třicetiletá válka, těžba železné rudy, horní řád, Jan starší Kobylka z Kobylího, Frýdlant na počátku 17.století, Náboženské poměry, hony na čarodějnice, národní obrození, konec Rakousko-Uherska, frýdlantský průmysl 19. století do první světové války, První republika, okupace Břidličné a Frýdlantska, poválečná obnova, Kovohutě Břidličná n. p. Česky.

www.muzeumct.cz

Oficiální stránky muzea zaměřeného na Těšínsko. Základní informace pro návštěvníky, muzejní knihovna Silesia - přehled fondů (časopisecká produkce v Těšíně v 19. století, stará náboženská literatura. knihovní fondy různých spolků, Jiřím Třanovský (1592-1637) - sbírka tisků tohoto evangelického kazatele, kramářské písně - soubor aj.), Muzeum socialistické výstavby (Havířov - zrod umělého města), Kotulova dřevěnka (lidové stavby a tradiční zemědělství na Těšínsku), Životice - památník tragédie (okupace a odboj Těšínského Slezska), Petřvald - Technické muzeum v Petřvaldě (hornictví), Dřevěné kostely na Těšínsku, Tramvaje - historie tramvají, Orlová - historie města, Jablůnkov - historie města a okolí, nabídka publikací. Česky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku