Historie na internetu
  

Rešerše: abcHistory.czabcTuristiky.czKraje a obce ČR › Jihomoravský kraj

Předpověď počasí pro ČR | Meteopress

Počasí dnes    Počasí zítra    Počasí pozítří


Kalendář akcí

Česká Kanada a Slavonice: Přijeďte si odpočinout a načerpat nové síly do krásného regionu, který leží na pomezí jižních Čech a jižní Moravy. Do Rakouska je to coby kamenem dohodil. Podíváte se do krásných poklidných lesů České Kanady, romantických renesančních kulis města Slavonice a na řadu zajímavých místních lokalit. V létě je na řadě míst možnost koupání, celoročně je u nás pořádáno nepočítaně kulturních akcí.

Číst celý článek ... ››


www.batacanal.cz

Stránky zřízené stejnojmennou o. p. s., propagující vnitrozemský průplav Otrokovice-Rohatec vzniklý v režii firmy Baťa v letech 1936-1938 pro zlepšení hladiny spodních vod po regulacích Moravy. Zároveň byl mini realizací starého snu o propojení Dunaje, Odry a Labe. Základní informace o kanálu, současné využití, turistická atrakce, projekty, vize, historie kanálu. Česky.

www.ostrovumacochy.cz

Sekce oficiálních stránek městysu Ostrova u Macochy. Texty, dobové fotografie a nákresy převzaté z knihy „Ostrov u Macochy - Příroda a lidé“, regionální učebnice a čítanky pro základní školy. Česky.

www.slovacko.cz

Úplný průvodce Slováckem: Břeclavsko, Hodonínsko, Hradišťsko, Zlínsko. Informace o Slovácku, turistické tipy, národopis, aktivní dovolená na Slovácku, kulturní nabídky, lázeňství, vinařství, přírodní poklady Slovácka, památky a historie (Věstonická Venuše, římská pevnost Pasohlávky, Polešovický poklad – Polečovice, Pohansko – zámeček a hradiště, velkomoravský kostel Na Díle, Památník Velké Moravy „Na Valách“, archeologická lokalita Uherské Hradiště-Sady „Špitálky“, Mikulčice – Slovanské hradiště v Mikulčicích, Památník Velké Moravy), hrady / zámky (Buchlov, Buchlovice, Pohansko, Malenovice, Milotice, Lednice, Valtice, Nový Světlov, Bojkovice), lidová architektura (Pavlov, Petrov, Hrubá Vrbka, Javorník, Topolná, Vlčnovské Búdy, Strážnice), technické památky (vodní elektrárna veselí nad Moravou, mlýny v údolí Veličky, Lednice – zámecký park a skleník), Židé a židovské památky (Mikulov, Bzenec, Strážnice). Texty, fotografie, mapy, webkamery. Česky, anglicky, německy, polsky, slovensky.

www.boskowan.com

Elektronická verze učebnice pro základní školy, zaměřená na Sloupsko v Moravském krasu. Část I.: Příroda, lidé, hospodářství: Vymezení regionu; Horopisné členění; Zpřístupněné jeskyně (Sloupsko-Šošůvské jeskyně, Jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Punkevní jeskyně a propast Macocha); Obyvatelstvo; Hospodářské poměry. Část II.: Historie a současnost: Pravěk (Osídlení jeskyň v době kamenné, Doba bronzová, Doba železná a průběh osídlování v 1. tisíciletí našeho letopočtu); Středověk (Feudalismus, Hrad Blansek, Hrad Holštejn, Zaniklé středověké vesnice); Historický vývoj obcí regionu (Sloup, Vavřinec, Veselice, Suchdol, Holštejn, Petrovice, Žďár, Šošůvka, Němčice, Ostrov u Macochy); Lidové tradice a zvyky; Současnost. Texty, fotografie, nákresy, ilustrace. Česky.

www.grasel.eu

Společná prezentace historicko-turistické lokality na česko-rakouském pomezí. Poznávací turistika po stezkách a místech, kde loupil a skrýval se se svou loupeživou bandou Jan Jiří Grassel / Johann Georg Grasel. Graselovy stezky vedou po obou stranách česko-rakouské hranice mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi. Tvoří několik výletních okruhů. Základní životopisné údaje o Graslovi, turistické a historické zajímavosti (Slavonice, Nové Syrovice, Vratěnín, Dobersberg), Greenways Praha-Vídeň (cykloturistika). Česky.

Levné ubytování nedaleko hradu Landštejn nabízí Penzion Klondike v České Kanadě. Více na webu www.Neradova.com.


www.kr-jihomoravsky.cz

Sekce oficiálních stránek krajského úřadu. Historie, památky, turistické zajímavosti, příroda hrady, zámky, zajímavá a památná místa, města, chráněné oblasti, zoo, příroda, technické památky. Přes menu lze vstoupit do další částí webu. Česky.

www.brno.cz

Online databáze brněnských ulic a vývoje jejich označení. Vývoj názvosloví brněnských ulic a náměstí; důležitá data k členění města a pojmenování ulic; seznam katastrálních území města Brna; seznam městských částí Brna vytvořených v roce 1990; důležitá data k členění města a pojmenování ulic; informace k názvosloví čtvrtí města Brna; zaniklé středověké názvy bývalé předhradební zástavby; abecední seznam současných i zaniklých názvů ulic a náměstí se vzájemnými odkazy a související informace. Elektronická podoba dat publikovaných v tištěné formě Milenou Flodrovou magistrátem města Brna roku 1997.

www.valtice.cz

  Oficiální stránky města. Kromě obecných informací pro návštěvníky a turisty je k dispozici velké množství informací vážících se k místní historii i památkám. Nejstarší dějiny valtického katastru ve světle archeologických nálezů; historie města Valtice (1300–1989); Liechtensteinové a rozmach lichtenštejnské moci; Restituce šlechtického majetku. Insignie, historie nedaleké obce Úvaly (u Valtic; německy Garschöntal). Elektronická reprodukce knihy Jak. Fintajsl: Valtice a okolí. jejich minulost a přítomnost. Valtice 1930. Památky. Valtický zámek, kolonáda Reistna, Františkánský klášter, Apolonův chrám, Kostel Milosrdných bratří, Zámeček Belvedere, Tři grácie, Janův hrad, Venerie a jiné. Významné osobnosti (P. Norbertus Adamus BOCCIUS - lékař a botanik; bratři Bauerové - botanici a odborní malíři; Ing. Jaroslav Šťastný - vinař; Ing. Josef Menšík - vinař a učitel; Josef Baránek - vinař). Česky.

www.tucnacek.cz

  Privátní stránky zaměřený na Brno a okolí Brna. Historické fotografie, články o historii Brna, zajímavosti. Česky.

www.slavneobrazy.cz

  Privátní stránky výstavy „40 Hlodů Zubu Času“, kterou na hradě Špilberk realizovalo občanské sdružení Rezekvítek. Historie Brna ve fotografii a jinak. Stručné dějiny Brna, povídání o brněnských ulicích, brněnské pověsti. Město Brno a známá i neznámá historie. Česky.

www.klub-hustopecsko.wz.cz

Oficiální stránky Klubu. Základní informace o činnosti, aktuality, kalendář akcí. Česky.

www.habrovany.cz

Sekce obecních stránek. Základní informace o historii obce, habrovanská tvrz, historie pánů z Habrovan,. Habrovany se nacházejí na jihovýchodním úpatí Drahanské vrchoviny, "tři míle východoseverovýchodně od Brna, na okraji někdejší viničné oblasti" (Řehoř Volný), ve výšce 290 m nad mořem. Zde Haná hraničí s brněnskou oblastí. Česky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku