Historie na internetu
  

abcHistory.czČeskoslovenský komunismus › Média v době komunismu

Média v době komunismu, komunistická média


Komunistická masmédia, dezinformace a cenzura

Komunistický tisk, televize a rozhlas, zákazy státu neloajálních autorů, cenzura médií a státem řízená mediální propaganda měly zásadní vliv na utváření individuálních i celospolečenských názorů tuzemské veřejnosti.
www.ct24.cz

Sekce stránek programu ČT 24, věnovaná výlučně československé historii. Doslovné přepisy jednotlivých dílů, dobové obrazové záznamy, vyjádření historiků a pamětníků. Z obsahu tohoto dílu: Nástin cenzury v moderním československém státu.


  www.lidovky.cz

Článek deníku Lidové noviny. Vzpomínka pamětníka na vznik slavného přání k narozeninám „Ferdinanda Vaňka“, publikovaná v komunistickém deníku Rudé právo dne 7. října 1989. Česky.

  www.sorela.cz

Privátní výzkumný projekt zaměřený na literaturu a kulturu československého socialistického realismu. Studie, fotografie zaměřené na poezii, beletrii, film a další složky umění v letech lidově-demokratického a socialistického Československa. Socialistický realismus a umění v Československu. Česky.

  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv v němž máte jedinečnou příležitost shlédnout komunistické „Televizní noviny“ z osmdesátých let 20. století. Česky.

  www.ceskenoviny.cz

Vtipné vzpomínkové stránky vytvořené redakcí Českých novin v roce 1999 k desátému výročí pádu komunistického režimu v Československu. Autentické textové i fotografické materiály, které v roce 1989 vydávala ČTK nebo vyšly v tisku. Jedna z možností jak lépe pochopit, jakým způsobem byla československá veřejnost na samém sklonku socialismu informována.

  www.czech-tv.cz

Specializovaná sekce na stránkách České televize. Vývoj televizního vysílání v datech, archivní záběry, kuriozity. Od naprosté prehistorie až po téměř horkou současnost. Kromě řady dalších kapitol obsahují stránky také obsáhlý text Pavla Žáčka "StB versus ČST", technické detaily, osobní vzpomínky, obsáhlý video a foto archiv.