Historie na internetu
  


Charta 77


Helsinský Závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě

Charta 77 byla neformální československá občanská iniciativa, která kritizovala „politickou a státní moc“ za nedodržování lidských a občanských práv, k jejichž dodržování se ČSSR zavázala při podpisu Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE) v Helsinkách. Iniciativa působila v letech 1977 až 1992. Přestože byl počet signatářů Charty vzhledem k celkovému počtu obyvatel malý, je dnes Charta 77 považována za jednu z nejvýznamnějších akcí odporu vůči předlistopadovému režimu v období normalizace po roce 1968.
  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Česky.

  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Pásmo k výročí Charty 77: Mezinárodní vědecká konference; Diskuse s prvními signatáři a osobnostmi Charty 77 na téma Proč Charta 77 vznikla a jaký je její odkaz pro 21. století; Tisková konference v Národním muzeu; Pódiová diskuse na téma Hnutí za lidská a občanská práva v zemích sovětského bloku a zhroucení komunismu, reprezentativní mezinárodní obsazení; Diskuse: Komunistický režim proti Chartě 77 - Charta 77 proti komunistickému režimu. Česky.

  www.aktualne.cz

Zvláštní příloha serveru Aktuálne.cz. Základní informace o Chartě 77, reprodukce dobových i jiných archivních dokumentů, medailonky některých signatářů. Česky.

  www.aktualne.cz

Prohlášení Charty 77 (1977–1989). Speciální rubrika oficiálních stránek knihovny Libri Prohibiti. Reprodukce dobových i jiných archivních dokumentů: Prohlášení v češtině a angličtině, průvodní dopisy k Prohlášení Charty 77. Česky, prohlášení anglicky.

  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Dokumentární seriál věnovaný vybraným aktérkám z prostředí Charty 77, jejich motivaci, životním okolnostem a perzekuci. Chatra 77 a komunistický režim v ČSSR. Z jednotlivých dílů: Zina Freundová, Drahomíra Šinoglová, Věra Roubalová, Anna Šabatová, Libuše Šilhanová, Tereza Boučková, Kamila Bendová, Alena Kumprechtová, Jana Hlavsová, Zdena Tominová. Česky.