Historie na internetu
  

abcHistory.czVálečné konflikty › Vietnamská válka (1964–1975)

Vietnamská válka (1964–1975)


Historie války ve Vietnamu a Indočíně

Válka ve Vietnamu byl světoznámý ozbrojený konflikt, který mezi lety 1964 a 1975 probíhal na území Vietnamu (dnes jediného státu) a v příhraničí sousedících zemí (Kambodža a Laos). Jednalo se o pozemní válku na jihu Vietnamu, na severu pak měl konflikt podobu bombardování. Velice kontroverzní konflikt poznamenalo zpolitizování celé záležitosti a silný odpor v řadách americké veřejnosti. Válka byla vedena se značnou krutostí, při níž značně trpěli civilisté. V obrovském rozsahu bylo ničeno životní prostředí.
  www.law.umkc.edu

Sekce internetových stránek School of Law University of Missouri – Kansas City. Významné soudní případy v dějinách lidstva. Obsáhlé texty, mapy, fotografie, výukové nákresy. Texty zaměřené na výzkum Ústavního práva; významné mezníky světové i americké právní praxe. Odkazy na další internetové stránky. Anglicky.

  www.mravenec.cz

Soukromé stránky studenta VŠ (Jindřich Kačer), jejichž účelem je poskytnout případným dalším zájemcům poznámky z učiva vysokých škol pro oblast historie a filozofie. Válka o Falklandy 1982; Zahraniční politika USA; Chruščov; H. A. Kissinger - Umění diplomacie; Černošské hnutí v USA; Brežněv a východní Evropa. Česky.

  www.vietnamwar.com

Sekce stránek vietnamwar.com věnovaná paní Phan Thi Kim Phuc, žijícímu symbolu všech vietnamských obětí a jejich utrpění. Phan Thi Kim Phuc se stala mediálně známou již během války ve Vietnamu, kdy ji americký fotograf zachytil její běžící tělo popálené napalmem. Její fotografie z 8. června 1972 získala Pulitzerovu cenu. Osa sama k překvapení všech silné popáleniny přežila. Později založila nadaci na pomoc obětem války. Základní životopisná data, současné aktivity, odkazy na související stránky. Anglicky.

  nsarchive.chadwyck.com

Oficiální státní online databáze odtajněných amerických dokumentů. Mimo jiné jsou k dispozici k tématům: válka v Afghánistánu (1973-1990); Berlínská krize (1958-1962); Kubánská krize (1962); zasahování do záležitostí Salvadoru, Guatemaly, Íránu, Iráku, Nikaragui, Vietnamu; prezidentské výnosy a příkazy od dob prezidenta Trumana až dodnes; americká špionáž, nukleární historie USA a další. Anglicky.

  www1.va.gov

Sekce oficiálních stránek americké vládní organizace pečující o americké válečné veterány, zaměřená na historii využívání toxického defoliantu (herbicidu) Agent Orange během války ve Vietnamu. Vládní dokumenty, informace a pomoc pro americké oběti. Oficiální stanoviska, dementi, download nebo nabídka publikací. Anglicky.

  www.law.umkc.edu

Sekce internetových stránek School of Law University of Missouri - Kansas City. Významné soudní případy v dějinách lidstva. Kapitola věnovaná masakru vietnamských civilistů povražděnými americkými vojáky jimž velel poručík William Calley. Svědectví vojáků, základní informace o soudním procesu, odkazy na související internetové stránky věnované masakru nebo vietnamské válce. Přes menu lze vstoupit na hlavní stranu Významných soudních přelíčení. Anglicky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku

  www.vietnamwar.com

Americké stránky (Americans.net) věnované nejdelšímu americkému konfliktu (1965-1973, respektive 1945-1975) v americké historii. Akce ve Vietnamu, Laosu a Kambodži. Základní informace o historii, pozadí, postupné eskalaci, vrcholek a koncích válečného konfliktu v Indočíně. Časová přímka, mapy, fotografie, vývoj konfliktu v očích veřejnosti, reakce, politický vývoj, souvislosti. Anglicky.

  www.historyplace.com

Soukromé a nezávislé internetové stránky spravované Philipem Gavinem, autorem několika historických publikací. Materiály zaměřené na americkou revoluci, americkou občanskou válku, dějiny 20. století, druhou světovou válku, nacismus, vietnamskou válku, masovou genocidu, historii úřadu prezidenta USA a další. Anglicky.