Historie na internetu
  

abcHistory.czTechnika, průmysl › Dějiny rozhlasu a televize

Dějiny rozhlasu a televize


Počátky i vývoj technologie a pořadů rozhlasu a televize

Rozhlas a televize patřily spolu s fotografií, filmem a tiskem po převážnou část 20. století mezi klíčové nosiče informací i dezinformací.
www.rozhlas.cz

Sekce oficiálních stránek Českého rozhlasu. Jedinečná sbírka zvukových nahrávek zvukových záznamů významných domácích i zahraničních osobností. Projevy, rozhovory.


www.rozhlas.cz

On-line služba umožňující posluchačům zpětně si přehrát některé odvysílané pořady Českého rozhlasu. Rubrika historie: Výročí, Příběhy 20. století, Jak to vidí... a další pořady.


  www.radio.cz

Sekce oficiálních stránek Českého rozhlasu. Český rozhlas a jeho historie. Vznik a vývoj, společnost Radiojournal, Budova poštovní nákupny (Praha-Vinohrady), boj o rozhlas, MEVRO, velké množství napojených souvisejících článků. Česky.

  www.tvhistory.tv

Stránky věnované jednomu z nejvýraznějších vynálezů dvacátého století. Historie vynálezu, vývoj designu, vývoj, marketing, využití. Velké množství fotografií, dokumentů, dobových obálek časopisů, vývoj reklamy. FAQ (často kladené dotazy). Anglicky.

  www.czech-tv.cz

Specializovaná sekce na stránkách České televize. Vývoj televizního vysílání v datech, archivní záběry, kuriozity. Od naprosté prehistorie až po téměř horkou současnost. Kromě řady dalších kapitol obsahují stránky také obsáhlý text Pavla Žáčka "StB versus ČST", technické detaily, osobní vzpomínky, obsáhlý video a foto archiv.

  www.radio.cz

  Sekce oficiálních stránek Českého rozhlasu. Perličky z archivu Českého rozhlasu. Texty pro čtení a zvukové rozhlasové záznamy pro poslech. Česky.

  www.czech-tv.cz

Sekce stránek České televize. Příběh pořadu uváděného znělkou chlapce - kolportéra, který dětem každý večer z televizní obrazovky kolportuje „Večerníčky“ s obsahem cca desetiminutového pohádkového příběhu „na dobrou noc“. Historie pořadu, galerie známých animovaných a kreslených postav, o tvůrci postavy kolportéra (Radek Pilař), kalednář akcí. Česky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku

  www.rozhlas.cz

Sekce stránek Českého a Československého rozhlasu vytvořená u příležitosti 80. výročí zahájení rozhlasového vysílání. Texty, fotogalerie, audiogalerie k období počátků vysílání v letech 1923-1926, stabilizace vysílání v období 1926-1929, třicátá léta, 2. světová válka, současnost. Přes menu lze vstoupit do dalších sekcí stránek. Česky.

  www.idnes.cz

Sekce stránek zpravodajského serveru iDnes.cz. Stream plné verze sugestivního dokumentárního filmu "Bezesné noci" (tvůrci Radim Špaček a David Čálek), který zprostředkovává pohled obou autorů na rebelii v České televizi (ČT) o Vánocích roku 2000 (Jiří Hodač odmítnut tehdejšími redaktory jako generální ředitel; pokračování vzpoury; Jana Bobošíková a další aktéři televizní vzpoury); ovšem bez věcné analýzy. Recenze Britských listů. Česky.