Historie na internetu
  

abcHistory.czUmění › Hudba, tanec

Hudba, tanec


Dějiny hudby a tance

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Historie anglické rokenrolové kapely z Liverpoolu. Jejími členy byli John Lennon (zpěv, doprovodná kytara), Paul McCartney (zpěv, basová kytara), George Harrison (sólová kytara, zpěv) a Ringo Starr (bicí, příležitostně zpěv). Patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější kapely v historii populární hudby.


www.padzlonice.ic.cz

Oficiální prezentace památníku ve Zlonicích (okres Kladno). Informace pro návštěvníky, otevírací doba, základní historické údaje, kalendář akcí. Česky.

  www.antonindvorak2004.cz

Prezentace projektu k poctě skladateli A. Dvořákovi. Základní informace o projektu, tiskové zprávy, koncerty, výstavy, publikační činnost. Základní životopisné údaje A. Dvořáka, dokumenty ke stažení. Česky, anglicky.

  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Televizní pořad o místech, kde byla skládána významná hudební díla, kde žili významní hudební géniové nebo osoby, které výrazně zasahovali do jejich života či tvorby. Například: Hradec nad Moravicí (Ludwig van Beethoven), Liteň (Jarmila Novotná), Lužany (Josef Hlávka), Jezeří (Christopher Willibald Gluck), Kynžvart (Klement Metternich), Pecka (Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic) aj. Česky.

  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Wolfgang Amadeus Mozart, jeho dílo, pobyt v Praze a další historické souvislosti. Česky.

  www.muzeum.policka.net

Oficiální stránky muzea a galerie. Základní informace o instituci, otevírací doba, informace o expozici galerie (staré umění na Poličsku od gotiky do 19.století - obrazy, plastiky, barokní radniční kaple; umění 20. století - Bohuslav Martinů ve výtvarném umění aj.) a expozici muzea, památník Bohuslava Martinů, rodná světnička Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba, přehled publikační činnosti, základní informace o památkách města Poličky a okolí Poličska. Česky, anglicky, německy, francouzsky.

  www.martinu.cz

Oficiální prezentace díla tohoto moderního skladatele tzv. vážné hudby. Základní informace o BM, životopisná data, bibliografické údaje, přehled skladeb, informace o institucích (Nadace Bohuslava Martinů; Institut Bohuslava Martinů; International Martinu Circle), kalendář akcí (hudební festivaly, konference apod.), online katalogy, knihovna, obsáhlá sekce download (Bohuslav Martinů Newsletter, Festivalové brožury aj.). Česky, anglicky.

www.muzeumct.cz

Oficiální stránky muzea zaměřeného na Těšínsko. Základní informace pro návštěvníky, muzejní knihovna Silesia - přehled fondů (časopisecká produkce v Těšíně v 19. století, stará náboženská literatura. knihovní fondy různých spolků, Jiřím Třanovský (1592-1637) - sbírka tisků tohoto evangelického kazatele, kramářské písně - soubor aj.), Muzeum socialistické výstavby (Havířov - zrod umělého města), Kotulova dřevěnka (lidové stavby a tradiční zemědělství na Těšínsku), Životice - památník tragédie (okupace a odboj Těšínského Slezska), Petřvald - Technické muzeum v Petřvaldě (hornictví), Dřevěné kostely na Těšínsku, Tramvaje - historie tramvají, Orlová - historie města, Jablůnkov - historie města a okolí, nabídka publikací. Česky.

  www.antonindvorak.cz

Oficiální stránky muzea. Sídlo: Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, postavený roku 1878 Dvořákovým švagrem (hrabě JUDr. Václav Kounic; architektem byl Čeněk Gregor). Základní informace pro návštěvníky, expozice věnovaná dílu A. Dvořáka, kalendář akcí. vila Rusalka, Galerie Václava Kounice, koncertní síň a knihovna. Česky, anglicky, německy, francouzsky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku

  www.muzeum.esnet.cz

Oficiální stránky regionálního muzea sídlícího v renesanční budově bývalého jezuitského semináře na Balbínově náměstí (město Jindřichův Hradec). Základní informace pro návštěvníky, historie muzea, aktuality. Expozice: archeologie; Krýzovy jesličky (největší lidový mechanický betlém na světě); gotické platiky (kolekce); ostrostřelecké terče a terčové zbraně (kolekce), hodiny a cechy; Ema Destinnová (síň opěrní pěvkyně); expozice knižní kultury (písemnictví a knihtisk); historie lékárenství v Jindřichově Hradci; expozice Měšťanské a lidové kultury charakterizuje život lidí v 19. století. Česky, anglicky, německy.

  www.musicologica.cz

Sekce specializovaných stránek Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Projekt Českého hudebního slovníku osob a institucí pokračuje v tradici specializovaných lexikografických děl o hudební kultuře českých zemí. Po 40 letech od vydání posledního českého díla tohoto typu – Československého hudebního slovníku osob a institucí - je znovu mapována hudební scéna prostřednictvím personálního slovníku. Česky.

  www.musicologica.cz

Online prezentace revue pro hudební vědu, která vychází s podporou Českého hudebního fondu. vyhledáván v časopisech; fulltext v esejích, studijích a dalších textech. Česky.

  www.zamek-horovice.cz

Oficiální stránky památky. Základní informace pro návštěvníky, aktuality. Prohlídkové trasy: Zámecké interiéry (pánové z Vrbna, Rudolf z Vrbna, Eugen z Vrbna, hudební salón, Karel Würbs – malby); Hry a hračky malých aristokratů (kolekce z období od 17. do poloviny 20. století); Galerie umělecké litiny; Expozice hracích strojků a hudebních automatů; Brdské lesy (Brdy) – Pověsti a bytosti. Historie zámku (Žirotínové z Hořovic, Plichta a Ježek ze Žirotína aj.). Restaurování. Česky, anglický, německy.

www.muzeumbenatky.cz

Sekce oficiálních stránek města Benátek n. J., prezentace regionálního muzea. Historie muzea, informace pro návštěvníky. Expozice příroda benátecka (Benátecký, Mladoboleslavský a Polabský bioregion); Bronzový poklad (soubor bronzových dýk a kruhů z 19.-18. století před Kristem); Páni z Dražic (středověk); Keltové a civilizace; Tycho Brahe de Knudstorp (dánský astronom žil na místním zámku); Benátecký poledník. Další osobnosti: Bedřich Smetana; bratři Bendové (hudebníci František a Jiří Antonín Benda); cestovatelé Josef Kořenský a Josef Polák; parašutistka Marie Krupičková; literáti Zdeněk Kalista, Arnošt Vaněček, Václav Jaromír Picek, Antonín Jaroslav Vrťátko a Věnceslav Ráb; průkopník české archeologie L. Šnajdr a další. Česky.

  www.kutnahora.cz

Oficiální prezentace města. Základní informace, úřední deska, historické údaje a další informace. Historie města, UNESCO, hudební historie, mapy, památky (Arciděkanství, Dům U rytířů, Hrádek, Hřbitovní kaple s kostnicí, Chrám svaté Barbory, Jezuitská kolej, Kamenná kašna, Kamenný dům, Kaple Božího těla, Kostel sv. Jakuba, Klášter Řádu svaté Voršily, Knížecí dům, Morový sloup, Kostel P. Marie Na Náměti, Kostel sv. Jana Nepomuckého, Ruthardka, Sankturinovský dům, Vlašský dvůr, Sedlecký klášter). Vituální prohlídka města. Česky, anglicky.

  www.molechet.org

Oficiální stránky občanského sdružení pro kulturu středověku - především historického tance. Základní informace o sdružení, kroužky, workshopy, galerie. Česky.

  www.czech-tv.cz

Sekce internetových stránek České televize (ČT). Historie české a slovenské rockové hudby podle dokumentárního cyklu ČT. Alternativní scéna, Punk, Nová vlna, New Romance, Reggae, Rock pro dospělé, Pražská scéna 80. let, Čechy mimo Prahu osmdesátých let, Morava osmdesátých let, Punk druhé poloviny osmdesátých let, historie československého hudebního klipu a další směry. Přehled jednotlivých hudebních uskupení, souvislosti, literatura. Přes menu je možné navštívit i ostatní sekce stránek ČT. Česky.

  www.mzm.cz

Oficiální stránky muzea, které je druhým největším a zároveň druhou nejstarší muzejní institucí v ČR (založeno 1817 císařským dekretem Františka I.). Základní informace o instituci (přehled činnosti jednotlivých oddělení), otevírací doba, informace o expozicích především z oborů přírodních a společenských věd (Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr, Palác šlechtičen, Pavilon Anthropos, Mendelianum, Památník Leoše Janáčka, Dům pánů z Kunštátu, Památník Bible kralické, Starý zámek v Jevišovicích, Zámek Budišov), realizované projekty, kalendář akcí (výstavy, přednášky, exkurze), ediční činnost, přehled dalších služeb. Česky, anglicky.

  www.wz.cz

FanWeb základních informací vážících se k osobě a herectví Oldřicha Nového. Základní biografie, filmografie, fotografie. Download zvukových verzí ve formátu MP3 (Jen pro ten dnešní den, Oči čokoládové, Bimbambula, Dnes v noci, Erika, Jen vám paní chci svoje srdce dát, Kdo má holku z Nasavrk). Česky.

  www.polabskemuzeum.cz

Oficiální stránky muzea se sídlem v Poděbradech. Muzeum shromažďuje doklady o vývoji a současném stavu přírody; pravěkém, raně historickém, historickém a současném vývoji společnosti; o vývoji umění a uměleckých řemesel; o vývoji literárním a hudebním; o vývoji architektury se zvláštním zaměřením na lidovou architekturu. Základní informace o muzeu, sbírkách, otevírací doba v jednotlivých objektech, kalendář akcí, přehled publikací, Zprávy o činnosti muzea. Česky.

  www.wz.cz

FanWeb základních životopisných informací vážících se k osobě amerického zpěváka a herce Franka Sinatry. Filmografie, fotogalerie, citáty. Download: písně, vide a plná verze filmu Suddenly (1954). Česky, dobový materiál anglicky.