Historie na internetu
  


Historie světa automobilů a motocyklů


Svět motorů a jeho historie

První automobily, motocykly ale i bezmotorové bicykly. Cestování na silnicích, první řidičské řády a zákony o silničním provozu.
Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias
Procházka se spolujezdcem Kubiasem tak, jak je zachytil pohotový korespondent Times of India při projíždění městem Láhaur (provincie Paňdžáb v dnešním Pákistánu). „Tento nejrozšířenější list na východě má skvěle organisováno zpravodajství,“ uvádí dobový popisek. Foto Times of India převzato z knihy Automobilem kolem světa od B. J. Procházky, 1938

Na den přesně před osmdesáti lety, tedy dne 25. 4. 1936, vydali se na cestu kolem světa ve voze Škoda Rapid dva čeští cestovatelé: Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias.

Číst celý článek ... ››ukázka funkčnosti aditiv Flashlube

Flashlube je celosvětové uznávaná značka australského původu pro patentované přísady do pohonných hmot a do automobilových olejů. Flashlube plní v motorovém systému podobnou funkci jako například kolagen v lidském těle. Nedostatek kolagenu způsobuje bolestivá onemocnění kloubů a vysychání kůže. Podobně i absence kvalitního motorového maziva / aditiva způsobuje předčasné opotřebení motoru.

Přípravky Flashlube účinně chrání plynové (LPG / CNG), naftové i benzinové motory před nadměrným nebo předčasným opotřebením a tím prodlužují jejich životnost. Výrobky Flashlube získaly řadu ocenění po celém světě.


www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Automobilový průmysl v Československu.


  www.motorjournal.cz

Stránky nezávislého měsíčníku orientovaného na historii motorismu. Přehled ročníků 2000 až doposud, seznam článků, reprodukce fotografií automobilových veteránů. Česky.

  www.feudal.cz

Privátní sběratelské stránky věnované historii evidence silničních vozidel především na území dnešní České republiky a zčásti rovněž Slovenska. Historie poznávacích a registračních značek na automobilech; Popsané etapy proměn ve vývoji evidence motorových vozidel; Od Rakousko-Uherska až po Českou republiku na tabulkách SPZ; Přehledové tabulky s přidělenými čísly policejním okresům; Ukázky jednotlivých etap značení vozidel na fotografiích. SPZ a RZ od roku 1906 až po dnešek. Texty, dobové fotografie. Česky.

  www.sentinel.cz

Privátní zájmové stránky věnované parnímu automobilu / autobusu závodu Škoda – parní automobil a autobus Sentinel. Technické údaje, dokumentace, dobové fotografie, vozy vyrobené, vozy dodané, vozy dochované, přehled modelů. Česky.

  www.veteran.cz

Informační internetový portál o veteránech a oldtimerech. Kalendář akcí, půjčovna historických vozidel, články pro sběratele a milovníky starých automobilů a motocyklů, informace o odborné literatuře. Česky.

  www.sweb.cz

Oficiální stránky soukromého muzea nedaleko Hořic v Podkrkonoší, zaměřeného na motocykly značky JAWA Ing. Janečka (Zbrojovka Ing. F. Janeček) a značky ČZ. Základní chronologická data, fotogalerie, základní informace pro návštěvníky (otevírací doba, dopravní dostupnost). Česky.

www.muzeumct.cz

Oficiální stránky muzea zaměřeného na Těšínsko. Základní informace pro návštěvníky, muzejní knihovna Silesia - přehled fondů (časopisecká produkce v Těšíně v 19. století, stará náboženská literatura. knihovní fondy různých spolků, Jiřím Třanovský (1592-1637) - sbírka tisků tohoto evangelického kazatele, kramářské písně - soubor aj.), Muzeum socialistické výstavby (Havířov - zrod umělého města), Kotulova dřevěnka (lidové stavby a tradiční zemědělství na Těšínsku), Životice - památník tragédie (okupace a odboj Těšínského Slezska), Petřvald - Technické muzeum v Petřvaldě (hornictví), Dřevěné kostely na Těšínsku, Tramvaje - historie tramvají, Orlová - historie města, Jablůnkov - historie města a okolí, nabídka publikací. Česky.

  www.classic.lany.cz

Oficiální stránky muzea. Otevírací doba, dopravní přístupnost, informace o expozici vozů (Ford, Ferrari, Jaguar, Jawa, Renault, Bugatti, Chevrolet, Aero, Lancia, Škoda, SAAB, FIAT, Toyota, Trabant, Austin Header, Audi, BMW, Porsche a dalších. Česky, anglicky.

  skoda-historie.wz.cz

Neoficiální prezentace historie automobilů značky Škoda. Bicykly a motocykly firmy Laurin&Klement (Laurin & Klement); Dědeček automobil; spojení se závodem Škoda; znaky automobilky; fotografie a text se základními informacemi. Česky.

  www.sm11.cz

Fanweb milovníků městské hromadné dopravy (MHD). Soukromé stránky o historickém autobuse Karosa ŠM11 (tzv. ešemka) číslo 8. Informace o dopravních vozidlech: Karosa ŠM 11, Škoda Sanos číslo 329, Škoda 9TRHT 26 číslo 353, Škoda 9TRHT 28 číslo 358, Škoda 706 RTO MTZ číslo 28, Škoda 14Tr08/6 číslo 311, Škoda 8Tr číslo 136, Vlečný vůz Karosa B40 číslo 3, Vlečný vůz Jelcz číslo 5 a dalších. Autobusy, trolejbusy, vlečné vozy. Související zájmvé informace. Česky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku

  www.eltsen.cz

Společná internetová prezentace V obou muzeích je vystaveno v současné době celkem okolo 200 motocyklů a řadu dalších exponátů. Muzeum na Konopišti je zároveň oficiálním továrním muzeem značky JAWA. Část exponátů v obou muzeích je zcela unikátních. Základní informace o expozicích, otevírací doba, dopravní spojení. Česky.

  www.dalnice.com

Sekce oborového webu shromažďujícího veškeré dostupné informace o dálnicích. Sekce věnovaná historii silnic a dálnic především v období od roku 1918 až doposud. České dánice, německé dálnice, původní dálniční stavby v současnosti, významné mosty na dálničních trasách, zajímavosti, významní stavitelé dálnic. Dobové fotografie, dokumenty, bibliografie. Česky.

  www.automuzeum.cz

FanWeb určený zájemcům o historii motorových vozidel. Aktuality, kalendář akcí, seznam motoristických muzeí; galerie fotografií; materiály k historii motorismu, nabídka odborné i populární literatury. Obsáhlá databáze sběratelů, fanklubů i komerčních subjektů zaměřených na auto-moto veterány a související produkty. Odkazy na související stránky. Česky.

  www.libri.cz

Fulltextová verze stejnojmenné knihy doc. Dušana Josefa na stránkách nakladatelství Libri. Kniha podává chronologický přehled dějin českých zemí od pravěku až po současnost. Na rozdíl od tištěné podoby, která měla jen malou barevnou přílohu, je elektronická verze doplněna o celou řadou současných i historických převážně barevných fotografií, vedut a maleb. Některé už zachycují i opravené historické mosty (např. v Dobřanech) či probíhající rekonstrukci (Bělá nad Radbuzou, Stříbro). Česky.