Historie na internetu
  

abcHistory.czZahraniční teritoria mimo Česko › Dějiny Afghánistánu

Dějiny Afghánistánu


Islámský stát Afghánistán a historie jeho území

Současný Afghánistán byl kdysi okrajovou součástí Perské říše. Moderní afghánský stát vznikl v roce 1746, poté získali kontrolu nad Afghánistánem Britové a podrželi si ji až do roku 1919.

www.persie.cz

Stránky projektu zaměřené na situaci v Afganistánu. Na stránkách je mimo jiné prezentován cestopis z doby po odchodu sovětských vojsk na konci 80. let 20. století, ale ještě předtím, než moc v zemi získal Tálibán. Zemi tehdy oficiálně vládl komunistický prezident Muhammad Nadžíbulláh. Značnou část území však ovládali mudžáhedíni (národnostně, politicky nebo nábožensky motivovaní bojovníci z hor, využívající guerillový, neboli partizánský způsob boje). Nejvýraznější mudžáhedínskou osobností té doby byl Gulbuddín Hekmatjár.


cover knihy

Afghánistán na začátku devadesátých let. Sovětská armáda odešla, stáhli se i Američané. Tálibán se bude prosazovat až za další dva roky. Země se ocitla ve válečném mezičase. Probíhá nevyhlášená občanská válka, při níž slabá levicová vláda svádí boje s různými frakcemi nacionálně nebo nábožensky motivovaných mudžahedínů. Další informace najdete na webu Persie.cz.

Nová kniha Země bílých holubicAfghánistán na vlastní kůži, zprostředkovává jedinečné vyprávění o cestě po sugestivní zemi v sugestivních časech.Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku