Historie na internetu
  

abcHistory.czNovověk › Renesance

První republika


Meziválečné Československo 1918–1938 (Republika československá)

Pojmem První republika rozumíme Československo v období od jeho vzniku v roce 1918 do Mnichovské dohody roku 1938, kdy ztrátou pohraničí a souvisejícími geopolitickými změnami původní republika přestala existovat.
Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias
Oba čeští cestovatelé a jejich Škoda Rapid

Na den přesně před osmdesáti lety, tedy dne 25. 4. 1936, vydali se na cestu kolem světa ve voze Škoda Rapid dva čeští cestovatelé: Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias.
Číst celý článek ... ››


Herci Věra Ferbasová a Herbert Lom
Věra Ferbasová a Herbert Lom na snímku z filmu Žena pod křížem z roku 1937

Pozdější slavný herec vyrůstal v Praze. Jeho původní příjmení bylo Kuchačevich ze Schluderpacheru. Bratrancem Herberta Loma byl světoznámý biblista, kněz Jan Merell. Herbert Lom byl současně sledován komunistickou rozvědkou i americkými bezpečnostními agenturami… Přečtěte si o zcela neznámých okolnostech jeho života.


Adolf Hitler a Ferdinand Peroutka

Veřejná debata k otázce, zda jsou intelektuálové schopni v krizových situacích selhat (o tom snad nikdo soudný nepochybuje), se v několika posledních dnech proměnila v hledání důkazů pro, nebo proti Peroutkovi v období okupace. Internetem začaly kolovat články z revue Přítomnost konce třicátých let, kdy ji Peroutka řídil. Doposud ale nezazněl naplno hlas samotného Ferdinanda Peroutky, který se k podobným obviněním vyjádřil už po válce, když mimo jiné napsal: „Vyloupněte z dvacetiletého díla novinářova dvacet úryvků, zbavte dvacet vět souvislosti, do níž byly zasazeny, zamlčte, co bylo předtím, a co bylo potom a uděláte přívržence agrárníků z muže, jenž proti nim bojoval […]“ – Ale pěkně popořádku…

Výrok „Hitler je gentleman“ proslavil už před válkou britský ministerský předseda Chamberlain. V roce 1942 použil údajně tentýž výrok (podle českého dobového tisku) americký geolog Bergmann. Už Gándhí ale Hitlera v roce 1939 prokazatelně oslovil slovy „Drahý příteli“. Překvapivé? Přečtěte si všechna data v souvislostech… Číst celý článek ...


kniha Přemysl Pitter

Recenze knihy: Pavel Kosatík: Sám proti zlu. Život Přemysla Pittra (1895–1976). Paseka, Praha – Litomyšl 2009. Text recenze.


kniha Josef Svatopluk Machar

Recenze knihy: Petr Sýkora: Básník proti Hradu – Neposlušný občan Josef Svatopluk Machar. Libri, Praha 2009, 247 s.

Číst celý článek ... ››


neznámé texty Karla Čapka

Recenze knihy: Vojáku Vladimíre.... Karel Čapek, Jindřich Groag a odpírači vojenské služby z důvodu svědomí. Text recenze.