Historie na internetu
  

abcHistory.czVálečné konflikty › Arabsko-izraelské války

Arabsko-izraelské války


Historie válečných konfliktů mezi Araby a Izraelci

Tato podrubrika zahrnuje odkazy na témata Palestinská válka (První arabsko-izraelská válka, 1948-1950), Suezská krize (někdy také Sinajská válka či Druhá arabsko-izraelská válka, 1956), Šestidenní válka (1967), Opotřebovací válka (Čtvrtá arabsko-izraelská válka, 1967-1970), Jomkipurská válka (1973), První a druhá libanonská válka.
www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Šestidenní válka (resp. Třetí arabsko-izraelská válka) bylo vojenské střetnutí mezi Izraelem a koalicí Egypta, Sýrie a Jordánska v červnu 1967. Propukla 5. června úderem izraelského letectva proti leteckým základnám Egypta a skončila 10. června, kdy Izrael ukončil bojové akce. Arabská koalice v ní utrpěla zdrcující porážku. Egypt ztratil Gazu a celý Sinaj, Jordánsko Východní Jeruzalém a celý Západní břeh Jordánu a Sýrie Golanské výšiny.


  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Suezská krize (někdy také Sinajská válka či Druhá arabsko-izraelská válka) v roce 1956 (červenec-listopad) byla krize, z níž se později vyvinul ozbrojený konflikt mezi Egyptem na jedné straně a alianci Velké Británie, Francie a Izraele na straně druhé. Hlavní spor byla kontrola nad strategicky důležitým Suezským průplavem. Výsledkem bylo oslabení vlivu evropských mocností, posílení egyptské pozice a zvýšení vlivu Sovětského svazu na Blízkém Východě. Česky.