Historie na internetu
  

Aktuální podrubriky

rešerše webu


 Ikona RSS kanálu Ikona RSS kanálu Ikona RSS kanálu

Text nevzniká sám od sebe

Rešerše: abcHistory.czVálečné konfliktyDruhá světová válka › Západní fronta


www.fpp.co.uk

Elektronická podoba knihy Davida Irvinga popisující zkázu Drážďan, které byly začátkem roku 1945 rozbombardovány americkým letectvem. Kniha obsahuje unikátní očitá svědectví a cituje rovněž z dobových dokumentů. Unikátní fotografie. Na druhou stranu poněkud trpí pověstí svého autora, který ve svých pozdějších dílech postupně začal podporovat revizionisty nacistického holocaustu. Anglicky.

www.alanturing.net

Elektronický archiv dokumentů spojených s činností Alana Turinga vybudovaný novozélandskou Canterburyho Univerzitou a americkou Univerzitou v San Franciscu. Turing (1912-1954) byl britský matematik a průkopník umělé inteligence. Svými pracemi neobyčejně přispěl k rozvoji výpočetní techniky. K jeho nesmrtelnému odkazu patří i nezpochybnitelný podíl na rozluštění stroje Enigma, jednoho z nejslavnějších šifrovacích přístroje, pomocí něhož nepřátelská admiralita komunikovala s německými ponorkami. Později, již po jeho smrti, bylo napsáno, že Turingova práce na analýze tajných kódů během druhé světové války byla nejdůležitějším příspěvkem jednotlivce k vítězství Spojenců. Po válce se naplno věnoval rozvíjející se počítačové vědě. Anglicky.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: V prvních mírových týdnech roku 1945 se do Československa začali vracet českoslovenští vojáci, kteří během války bojovali za svobodu republiky v zahraničí. Spolu s nimi se do vlasti vrátilo i osm, kteří při svém pověření během války zahynuli. Vrátili se netradičním způsobem, a sice jako bezejmenní hrdinové na sérii poštovních známek, které byly vytištěny v Londýně (tzv. Londýnská emise, či Londýnské vydání známek). Česky.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Československý generál, politik a diplomat. Ministr národní obrany 1940–1944. Komentovaný portrét politika a člověka. Česky.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Dokument věnovaný válečné operaci z u pevnosti Dunkerque (1944), na severu Francie, kde bojovala rovněž československá obrněná brigáda. Česky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku