Historie na internetu
  

Aktuální podrubriky

rešerše webu


 Ikona RSS kanálu Ikona RSS kanálu Ikona RSS kanálu

Text nevzniká sám od sebe

Rešerše: abcHistory.czVálečné konfliktyDruhá světová válka › Východní fronta


www.czechpatriots.com

Soukromé badatelské stránky věnované příslušníkům československých vojenských jednotek v SSSR, kteří se v letech 1943-1945 účastnili osvobozeneckých bojů na ukrajinském a později i na československém území. Základní informace o projektu, perzekuce československých občanů v SSSR (1939-1945), osudy Československého legionu v SSSR (1939-1942), informace a rady pro hledání tématických materiálů v archivních institucích, odkazy na literaturu. Česky, anglicky, rusky.

panorama.volgadmin.ru

Sekce oficiálních stránek města Volgograd. Základní informace o muzeu, otevírací doba, expozice, fotografie, texty, obrazy; informace o druhé světové válce, především o Velké vlastenecké válce; monumentální umělecké panoráma porážky fašistické armády u města Stalingrad (na způsob Maroldova panoramatu Bitvy u Lipan na pražském Výstavišti, ovšem impozantnější). Odkazy na související internetové stránky. Rusky, anglicky, německy.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Štěpán Bandera a boj za nezávislost Ukrajiny. Česky.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Koncem února 1943 po mohutných ofenzívách Rudé armády ve Velké vlastenecké válce došlo k zastavení jejího postupu. V prostoru Charkova neměli Sověti souvisle pokrytou frontu, čehož využili Němci a vrhli se do protiútoku. A právě zde se ve vesnici Sokolovo odehrála bitva 1. čs. samostatného praporu s Wehrmachtem a s tankovými jednotkami elitních tankových divizí Waffen-SS „Adolf Hitler“ a „Totenkopf“. Česky.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: K. Lukas byl zasloužilý hrdina I. odboje proti Rakousku-Uhersku za I. světové války a zahraničního československého protinacistického odboje za druhé světové války. Oběť totalitního komunistického režimu. H. Píka byl československý, voják a legionář. Rovněž oběť totalitního komunistického režimu. Česky.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Stalingradská bitva (1942–1943) představuje společně s Bitvou před Moskvou (1941) a Bitvou u Kurska (1943) nejvýznamnější a rozhodující střetnutí německých a sovětských vojsk na východní frontě. Bitva byla vedena o Stalingrad (dnešní Volgograd), klíčové město na dolním toku řeky Volhy. Rudá armáda v ní dobyla historické vítězství, když nejprve obklíčila a posléze zcela zničila německou 6. armádu pod velením polního maršála F.Pauluse a připravila Wehrmachtu významné materiální i lidské ztráty, které byly jednou z příčin ústupu německých vojsk z oblasti Donu, Kavkazu a Kubáně. Dodnes se jedná, spolu s bitvou v Kurském oblouku o jedno z nějvětších válečných střetnutí všech dob vůbec. Česky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku