Historie na internetu
  

Aktuální podrubriky

rešerše webu


 Ikona RSS kanálu Ikona RSS kanálu Ikona RSS kanálu

Text nevzniká sám od sebe

Rešerše: abcHistory.czVálečné konfliktyDruhá světová válka › Protektorát


www.blisty.cz

Téma internetového deníku Britské listy. Soubor článků, úvah, názorů, vzpomínek, dokumentů a fotografií k druhé světové válce. Články: Vlasov nechtěl pomoci povstání v Praze; Úmluva vlád ČSR a SSSR o spojenectví proti fašismu a vzniku Svobodovy armády; Stalinská cholera a banderovský mor; Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi; Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí; Vojska generála Vlasova v Čechách; Osvobození ČSR; Stalingrad během blokády; Program československé vlády Národní fronty Čechů a Slováků a další. Česky.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Záznam státního pohřbu protektorátního premiéra Aloise Eliáše a jeho ženy Jaroslavy, který proběhl dne 7. května 2006 v Národním památníku na pražském Vítkově. Nacisté Eliáše popravili v pražských Kobylisích za heydrichiády v červnu 1942. Po únoru 1948 ho komunisté paradoxně obviňovali z kolaborace s okupanty. Urna s ostatky generála tak byla do země uložena po 64 letech, během nichž ji nejprve uchovávala jeho žena, později historik Tomáš Pasák a po něm Pasákova manželka. Pak ji získal Vojenský historický ústav. Česky.

www.orechov1945.cz

Vzpomínkový fanweb specializovaný na bitvu i obce Ořechov v závěru II.světové války a osvobození města Brna. Pořadatel: Společnost Renata - sekce vojenská historie. Základní informace, informace o rekonstrukci bitvy, historie bitvy, fotogalerie (dobové fotografie Ořechova z roku 1945, dobové fotografie Brno a okolí, Památník Ořechov, současné fotografie milovníků military), protektorátní bankovky (katalog), mapy. Česky, anglicky.

odboj.jicinsko.cz

Soukromé badatelské stránky bývalého disidenta (Stanislav Penc). Stránky věnované dokumentaci I., II. a III. odboje na Jičínsku (Resistance Movements in the Region of Jičín, Czech Republic) se zvláštním zřetelem k období komunismu a agentuře StB. Seznam agentů a tajných spolupracovníků (Jičín, Pardubice, Hradec Králové); registry svazků; kopie archivních dokumentů jičínské StB; Wildsteinův a Macierewiczův seznam (obdoba seznamů StB v Polsku). Dále: Legionáři na Sobotecku; Výsledky práce rehabilitační komise ve školství; Druhá světová válka na Jičínsku; Obsáhlá zpráva o období let 1968-1969 na Jičínsku. Česky, dílčí část anglicky.

www.muzeum.zlin.cz

Oficiální stránky muzea se sídlem na zámku (Zlín). Základní informace pro návštěvníky, otevírací doba, nabídka publikací, stálé expozice (František Bartoš - Pamětní síň; Hanzelka a Zikmund v pěti světadílech; Zlínské filmové studio od reklamy k tvorbě pro děti). Objekty pod správou muzea: Obuvnické muzeum; hrad Malenovice (historie hradu, domácké zpracování nejdostupnějších přírodních materiálů - dřeva, proutí a slámy); Vila Lipová - Luhačovice (Muzeum luhačovického zálesí - tradiční lidové kultury regionů Valašsko, Slovácko a Haná); Národní kulturní památka Ploština připomínající obec vypálenou za druhé světové války. Česky.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Dokument mapující životní příběh posledního žijícího výsadkáře z parašutistické skupiny Wolfram, vyslané v roce 1944 z Anglie do Protektorátu Čechy a Morava. Česky.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Květnové povstání českého lidu. Význam 5. května a konec druhé světové války. Česky.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Generál Ing. Alois Eliáš (29. září 1890 Praha-Vinohrady – 19. června 1942 Praha – Kobyliská střelnice) byl hrdina domácího odboje za II. světové války a předseda protektorátní vlády mezi léty 1939 a 1941). Za svou odbojovou činnost byl nacisty jako jediný premiér okupovaného státu popraven. Česky.

www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Digitální archiv specializovaného televizního magazínu. Základní informace o obsahu tohoto dílu: Prvorepublikový politik, člen SdP (Sudetendeutsche Partei) a aktivní nacista s hodností SS Obergruppenführer und General der Waffen-SS und Polizei. Po okupaci českých zemí a vytvoření Protektorátu Čechy a Morava působil jako státní tajemník úřadu říšského protektora. Česky.

hloubkari.bloguje.cz

Blog o hloubkařích – spojeneckých stíhacích a bitevních letounech. Spojenecké letectvo v Česku. Útoky spojeneckého stíhacího a bitevního letectva na pozemní cíle v českých zemích 1944–1945. Česky.

www.ct24.cz

Sekce stránek programu ČT 24, věnovaná výlučně československé historii. Doslovné přepisy jednotlivých dílů, dobové obrazové záznamy, vyjádření historiků a pamětníků. Z obsahu tohoto dílu: Moravcové – Hrdinové i kolaboranti. Česky.

www.ct24.cz

Sekce stránek programu ČT 24, věnovaná výlučně československé historii. Doslovné přepisy jednotlivých dílů, dobové obrazové záznamy, vyjádření historiků a pamětníků. Z obsahu tohoto dílu: Pražské povstání vypuklo na základě nepodložených informacích o příjezdu spojeneckých vojsk... Česky.


Začátek reklamního proužku

Konec reklamního proužku