Historie na internetu
  

abcHistory.czČeskoslovenský komunismus › 17. listopad 1989

Sametová revoluce 17. listopad 1989


Revoluce vedená skoro bez násilí...

Období změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na demokratické principy.
www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních stránek České televize. Záznam publicistického pořadu ČT. Host: Jiří Dienstbier, politik, publicista. Téma: Jak se jeví současný stav země a světa bývalým disidentům.


www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních stránek České televize. Záznam publicistického pořadu ČT. Hosté: Alexandr Vondra, ministr zahraničních věcí; Jiří Suk, historik, Ústav soudobých dějin AV ČR. Téma: 17. listopad po sedmnácté.


www.reflex.cz

Sedmnáctý listopad 1989 se během let dočkal mnoha interpretací založených především na vzpomínkách vítězů. Jak ale listopadové události přelomového roku vypadaly z pohledu představitelů komunistické moci? Jako určitou protiváho nabízí článek mozaiku názorů bývalých prominentů, poskládanou z protokolárních výpovědí pořízených vyšetřovateli, prokurátory i členy parlamentních komisí od prosince 1989 do začátku roku 1991.


  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Dokument Roberta Sedláčka a Radima Procházky mapuje události 17. listopadu 1989 formou výpovědí významných osobností předlistopadové a polistopadové elity (Miroslav Štěpán, Milouš Jakeš, Václav Havel, Alojz Lorenc, Stanislav Milota, Jan Urban, Jiří Dienstbier, Šimon Pánek, Martin Mejstřík, Vasil Mohorita, Michal Horáček, Michael Kocáb aj.) asi osm let po událostech (1999). Česky.

  www.aktualne.cz

Sekce internetového deníku Aktuálně.cz, věnovaná pádu československého komunismu v listopadu 1989 a událostem souvisejícím. Videozáznamy Státní bezpečnosti z let 1988 a 1989; komunističtí předáci a příslušníci StB před polistopadovými soudy; vzpomínky pamětníků; ukázky z dokumentů StB; komunistické pracovní tábory aj. Texty, fotografie, videozáznamy. Česky.

  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Dokumentární film. Události konce roku 1989 očima protagonistů, zaznamenané roku 1994. Česky.

  www.ceskatelevize.cz

  Sekce oficiálních internetových stránek České televize. Internetové vysílání ČT. Střihový dokument archivních materiálů. Anotace tvůrců: „17. listopadu 1989 se na Národní třídě střetlo několik tisíc studentů s několika stovkami policajtů, co však právě v těchto chvílích dělali někteří známí Češi?“ Česky.

  www.lidovky.cz

Rozhovor s pamětníkem událostí, který byl otištěn k 15. výročí Listopadu 1989. LN: Bývalý předseda pražské organizace KSČ a bývalý šéf pražských Lidových milicí zastává názor, že události z podzimu 1989 byly dílem dohody SSSR a USA. „Už v září 1989 mi Gustáv Husák předpověděl, že mě zavřou,“ dodává. Česky.

  www.lidovky.cz

Rozhovor s pamětníkem událostí, který byl otištěn k 15. výročí Listopadu 1989. LN: „Vůbec jsem to nebral tak, že komunismus končí, a já jako komunista to tedy mám špatný,“ říká Dlouhý, který v listopadu 1989 odevzdal stranickou legitimaci a stal se ministrem průmyslu. Česky.

  www.lidovky.cz

Rozhovor s pamětníkem událostí, který byl otištěn k 15. výročí Listopadu 1989. LN: „Soudruzi, co jsme si, to jsme si, a jdeme dál.“ Tak charakterizuje českou justici exministr Motejl, který 17. listopadu 1989 převážel zraněné demonstranty z Národní třídy do nemocnice. Česky.

  www.lidovky.cz

Rozhovor s pamětníkem událostí, který byl otištěn k 15. výročí Listopadu 1989. LN: „Rudé úplně porazí až příští generace,“ říká bývalý polský prezident a vůdce legendární Solidarity. Česky.

  www.lidovky.cz

Rozhovor s pamětníkem událostí, který byl otištěn k 15. výročí Listopadu 1989. LN: „Adamec byl velmi náročný partner. Naopak úplně tristní jednání bylo se šéfem KSČ Urbánkem,“ říká předseda horní komory parlamentu Pithart. Česká cesta Václava Klause podle něj skončila blamáží. Česky.

  www.lidovky.cz

Rozhovor s pamětníkem událostí, který byl otištěn k 15. výročí Listopadu 1989. LN: Bývalá předsedkyně pravicové Unie svobody popisuje, jak coby disidentka prožívala 17. listopad a dny bezprostředně poté. Revoluci jsme si nevyhráli my sami. Listopadové nadšení nebyl důvod, proč padl komunismus. „Prostě nás předběhly okolnosti,“ říká bývalá členka Nezávislého mírového sdružení Hana Marvanová. Česky.

  www.lidovky.cz

Rozhovor s pamětníkem událostí, který byl otištěn k 15. výročí Listopadu 1989. LN: Generál a bývalý polský prezident Jaruzelski nosí stále tmavé brýle, je stále voják a kancelář bývalého prezidenta má v ošuntělé budově armády. Stále je také přesvědčen, že pučem v roce 1981 nezachraňoval komunismus, ale Polsko. Česky.

  www.lidovky.cz

Rozhovor s pamětníkem událostí, který byl otištěn k 15. výročí Listopadu 1989. LN: „Kdybychom se dostali k moci, uzákonili bychom lidové soudy. A proti popravám bychom rozhodně nebyli,“ říká bývalý kapitán StB. Bývalý zpravodajec kontrarozvědky se dodnes přetahuje se Štěpánem o KSČ. Česky.

  www.lidovky.cz

Rozhovor s pamětníkem událostí, který byl otištěn k 15. výročí Listopadu 1989. LN: „Někteří disidenti uměli bourat, ale ne stavět. Týká se to i Václava Havla,“ říká expremiér Zeman. Česky.

  www.lidovky.cz

Rozhovor s pamětníkem událostí, který byl otištěn k 15. výročí Listopadu 1989. LN: „Od komunistů jsme se po listopadu 1989 chtěli učit vládnout,“ dodává bývalý slovenský premiér. Čarnogurský byl jedním z mála skutečných disidentů na Slovensku. Na skoro patnáct let se stal jednou z klíčových postav slovenské politiky. Česky.

  www.spolecnost89.cz

Oficiální stránky občanského sdružení Společnost 89, jejímž cílem je připomínat listopadové události roku 1989. Stručný časový přehled událostí po 17. listopadu 1989, dobové tiskoviny a fotografie, svědectví z Národní třídy, studentská prohlášení a další zajímavé dokumenty. Fotografie socialistických reálií (mimo jiné devizový příslib, legitimace SSM , bony a další normalizační atributy). Česky, anglicky.

  www.ceskenoviny.cz

Vtipné vzpomínkové stránky vytvořené redakcí Českých novin v roce 1999 k desátému výročí pádu komunistického režimu v Československu. Autentické textové i fotografické materiály, které v roce 1989 vydávala ČTK nebo vyšly v tisku. Jedna z možností jak lépe pochopit, jakým způsobem byla československá veřejnost na samém sklonku socialismu informována.